ورود اعضاء
پیام روز
طبيعت سالم ، زندگي سالم ، انديشه سالم. < >
Skip Navigation Links
اخبار عمومی
نویسنده: ناهید سادات نوربخش
روز جهانی تنوع زیستی..

سازمان ملل متحد، روز 22 می (اول خرداد 1393) را روز جهانی تنوع زیستی (International Day for Biodiversity) اعلام نموده است. هدف از تعیین این روز، افزایش درک و آگاهی نسبت به موضوعات تنوع زیستی می باشد.

موضوع این روز در سال 2014، تنوع زیستی جزایر انتخاب شده است. جزایر و نواحی دریایی و ساحلی اطراف آن ها، اکوسیستم های منحصربه فردی را تشکیل می دهند که اغلب دربرگیرنده گونه های گیاهی و جانوری فراوانی هستند که بومی یا انحصاری می باشند (در هیچ کجای دیگری از کره زمین یافت نمی شوند). این اکوسیستم ها، با پیشینه تکاملی کم نظیر، گنجینه های غیر قابل جایگزینی هستند که در معیشت، اقتصاد، رفاه و هویت فرهنگی 600 میلیون جزیره نشین (یک دهم جمعیت جهان) نقش دارند.

کوه ها ذخیره گاه های تنوع زیستی جهان هستند. تقریباً یک چهارم تنوع زیستی خشکی و نیمی از نقاط داغ (Hotspots) تنوع زیستی جهان در کوه ها قرار دارند. کو ها دربرگیرنده گونه های اندمیک (بومی- گیاهان و جانورانی که در هیچ کجای دیگری یافت نمی شوند) فراوانی هستند. کوهستان های جهان، علاوه بر برخورداری از انواع مختلفی از گونه ها و زیستگاه ها، دربرگیرنده چشم اندازهای بی نظیر و زیستگاه اقوام مختلف، تنوع فرهنگی، دانش محیط زیستی و سازگاری با محیط هستند.

1393/03/04
395 بازدید


نظرات بازديدكنندگاننام و نام خانوادگی :  
آدرس وب سايت :
آدرس ايميل :  
 
كد تصوير بالا را در كادر زير درج نماييد.
 

موضوعات
نظرسنجی
انجمن حامیان طبیعت قهستان را چگونه ارزیابی می کنید؟نتایج ثبت رای